Camping: Nära Skånes vilda djur

Denna artikel är importerad från CampingSveriges gamla webbplattform. Det innebär att text-formateringen inte är optimal, samt att vissa bilder har en lägre upplösning än vad som är önskvärt. Vi hoppas du har överseende med detta. Kolla gärna in våra senaste artiklar om camping.

Bara några få timmar efter att vi kört från vår bostad på Västsjälland, rullar vi in på Skånes Djurparks Camping – redo för semester. Husvagnen packade vi hemma och det tar bara några minuter att parkera den och så kan semestern börja. Målet för vår tur är Skånes Djurpark, där alla Sveriges vilda djur kan upplevas på nära håll.

Klicka för större bild Är man svensk är det enklast att leta upp Höör på kartan – orten ligger mitt i Skåne och är lätt att hitta till. Det tar ca 1 timme att köra dit från t.ex. Helsingborg eller Hässleholm.Camping är lika med frihet att själv bestämma vart man ska styra kosan. Det resulterade för vårt vidkommande i en extra lillsemester, därför att vi tog ett snabbt beslut om att packa husvagnen och bara sticka iväg.  Oavsett om man tar Öresundbron eller färjan från Helsingör, kan man vara i Skåne på 2-3 timmar. Det motsvarar att åka till sin sommarstuga över helgen, fördelen är bara att vi kan skifta destination från gång till gång.

Klicka för större bild Pool til barnaCampingplatsen ligger bara några minuters promenad från själva djurparken mitt ute i naturen. Den kuperande terrängen mitt i skogen gör den extra trevlig. Det finns en mindre lekplats och en pool, där vi börjar med ett avkylande dopp efter bilresan. Campingplatsen har också sin egen lilla stenåldersby, där det finns aktiviteter ett par gånger i veckan för familjer. Det finns inte så mycket att säga om platsen utöver att den är trevlig och har utmärkta faciliteter. Det är helt klart campingplatsens placering som granne till de vilda djuren som drar.

Klicka för större bild Den stora upplevelsenSkånes Djurpark öppnar kl. 9 på morgonen och under varma sommardagar kan vi rekommendera att ni är där när de öppnar, därför att djuren blir mindre aktiva under dagens lopp då temperaturen stiger. Parken ligger i ett vackert naturområde med ett asfalterat stigsystem, som leder en runt till olika hägn. I stort sett alla svenska djur finns i parken. Både djur på land, i vatten och i luften. Den stora upplevelsen ligger i att komma nära stora djur som t.ex. älg, björn och myskoxe, men helt klart också mycket skygga djur som lodjur och järv. För små barn finns det Barnens Zoo med kaniner och getter.

Klicka för större bild En hel dag i Skånes DjurparkParken är utan tvivel en plats för barnfamiljer. Överallt har man tagit hänsyn till barnvagnar, sittvagnar och det finns massor med grönområden, där man kan äta sin medtagna matsäck om man inte vill köpa snabbmat. Det finns också skötrum för de minsta barnen. För upplevelsens skull rekommenderar vi att ni börjar med mera vanliga djur såsom hästar, får och grisar för sedan fortsätta genom parken till de vilda djuren med fjällräv, renar och vargar.Man kan lätt tillbringa en hel dag i Skånes Djurpark, därför att man kanske vill gå tillbaka till några av djuren för att få en extra chans att se dem bättre. När man inte orkar längre, är det bara några minuters promenad hem till campingplatsen och husvagnen, där man kan avsluta dagen vid grillen med en god middag och ett glas vin, medan barnen leker på lekplatsen. Ren avslappning utan så lång transporttid.

Klicka för större bild Se ävenSkånes Djurpark i Höör, www.skanesdjurpark.seCampingplatsen: www.grottbyn.se – har också vandrarhem.

Allt för lyckad matlagning i campingmiljö
- recept, filmer, tips och inspiration!

Se alla avsnitt
© 2025 CampingSverige.se
Webbplatsen är byggd av Pixelbruket